Pri opružanju srednjeg prsta desne šake uvijek mi 'pucketa' na dlanu. Često prst i ne mogu opružiti bez pomoći druge ruke. O čemu se radi? Postoji li lijek za ovu bolest? Da li je operacija neophodna?
Pri opružanju srednjeg prsta desne šake uvijek mi 'pucketa' na dlanu. Često prst i ne mogu opružiti bez pomoći druge ruke. O čemu se radi? Postoji li lijek za ovu bolest? Da li je operacija neophodna?
Čitateljka iz Cazina
Odgovara: Prim dr Amela Karabeg - spec. plastične i rekonstruktivne hirurgijeŠkljocavi prst (engl. ''trigger finger'') podrazumijeva tenosinovitis tj. upalu i zadebljanje omotača tetive. Proces može zahvatiti skoro svaku tetivu na ručnom zglobu i šaci. Najčešći uzročnici su reumatoidni artritis, sistematske bolesti (npr. šećerna bolest) i trauma.
Bolest je uzrokovana disproporcijom izmedju "širine" tetive i kanala u koji ista ulazi na mjestu "korijena" prsta; tetiva ne može proći bez dodatnoga opterećenja.
Bolest je dominantna kod žena, a prosječna starost je izmedju 55-60 godina.
Klinički bolest se manifestira sa bolom i smanjenjem snage hvata, te «okidanjem» prsta prilikom savijanja i, češće, opružanja. U nekim slučajevima prst može biti fiksiran u savijenom položaju i samo se pasivno ispruža u potpunosti. Određeni pacijenti zbog straha od bola prilikom opružanja, prst stalno drže u prinudnom položaju. Tako nastaje sekundarna kontraktura na nivou proksimalnog interfalengealnog zgloba (između «gornjega i srednjega članka «prsta) koja se teže koriguje.
U liječenju škljocavoga prsta ima pokušaja da se ova bolest tretira sa kortikosteroidnom injekcijom, ali rezultati nisu zadovoljavajući.
Jedino sigurno i trajno rješenje je hirurškim putem kada se kanal kroz koji prolazi tetiva proširuje; neposredno po završenoj hirurškoj proceduri, pacijent ima puni obim pokreta.
Operativna zahvat je potpuno jednostavan. Traje 10-15 minuta i radi se u lokalnoj anesteziji. Pacijent nakon operativnog zahvata može odmah kući. Oporavak je bezbolan i lagan. Konci se skidaju nakon 10 dana.