Varikokela, problem mlađih muškaraca

Liječenje većine osoba s varikokelom nije potrebno. Ako su izraženi lakši bolovi i neugodan osjećaj u preponama preporučljivo je nošenje steznika

Proširenje vena koje dovodi do neplodnosti

Poremećaj cirkulacije uzrokuje vraćanje krvi iz bubrežne cirkulacije u testise zbog čega se vene šire

Piše: Prof. dr sci prim Reuf Karabeg - specijalista opće i plastično-rekonstruktivne hirurgije

Varikokela je proširenje vena spermatičnog spleta (plexus pampiniformis) u mošnjama, koje nastaje kao rezultat patoloških promjena unutrašnjih sjemenskih vena koje odvode krv iz testisa.
Najčešće nema kliničkih simptoma, ali je značajan faktor u nastanku neplodnosti. Lako se dijagnosticira i jednostavno hirurški liječi. Javlja se najčešće u pubertetu, zatim između 15. i 20. godine, a može perzistirati tokom cijelog života. U općoj populaciji javlja se u 10 do 20 posto slučajeva, a u 40 posto slučajeva prisutna je kod neplodnih muškaraca.

Vraćanje krvi

Varikokele su mnogo češće na lijevoj strani (90 posto) nego na desnoj zbog nekoliko anatomskih razloga:

  1. Ugao pod kojim lijeva vena testisa ulazi u bubrežnu venu je oštriji
  2. Manje zalistaka koji bi spriječili vraćanje venske krvi na spoju testikularne i bubrežne vene
  3. Povećan pritisak u bubrežnoj veni zbog pritiska gornje mezenterijske arterije i aorte

Varikokele se, prema veličini, dijele na male, srednje i velike. Male su primjetne samo pri naporu ili nošenju teških predmeta, kada je otežano protjecanje venske krvi, pa se varikokela povećava. Srednje se mogu dijagnosticirati pregledom testisa, a velike je moguće uočiti na testisu.

Osjećaj težine

Varikokele su uglavnom nepoznatog uzroka, jer većina nema popratnih bolesti niti procesa. Poremećaj cirkulacije uzrokuje vraćanje krvi iz bubrežne cirkulacije u testise zbog čega se vene šire.

Međutim, varikokele mogu biti i posljedica bolesti gornjih mokraćnih puteva, najčešće tumora bubrega.

Varikokela je obično bez simptoma. Često se otkriva prilikom obrade neplodnosti. Pacijenti se ponekad žale na osjećaj težine,
peckanja, žarenja ili bola u mošnji. Pri opipu mošnja je nalik na vreću punu glista. Kod mlađih muškaraca bitno je pratiti pogoršava li se stanje, jer varikokela ponekad može dovesti do odumiranja testisa.

Kada na operaciju

Hirurški zahvat moguće je obaviti u lokalnoj ili općoj anesteziji. Nakon operacije je dvije sedmice preporučljivo izbjegavanje težih tjelesnih aktivnosti i suzdržavanje od seksualnih odnosa najmanje sedam dana.
U dva do pet posto pacijenata nakon zahvata nastaje hidrokela, nakupljanje tekućine oko sjemenika, a deset posto muškaraca izloženo je riziku ponovnog javljanja varikokele.
Liječenje kod većine osoba s varikokelom nije potrebno. Ako su izraženi lakši bolovi i neugodan osjećaj u preponama, preporučljivo je nošenje steznika ili podupirača. Hirurški zahvat potreban je kada se javlja jaka bol u testisima, kada dođe do poremećaja funkcije testisa (smanjen kvalitet sjemena) te ako dođe do atrofije testisa.

Contact Info

Addresa:
Himze Polovine br. 39, 71 000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Radno vrijeme:
Pon - Pet: 09:00 - 19:00h
Sub: 09:00 - 13:00h

Telefon: +387 33 556 556

Fax: +387 33 556 555

Email:
informacije@karabeg.com